“Chef in Love” Kimdir?

  İnsanlara “kendinizden biraz bahseder misiniz?” dendiğinde kurulan o klişe cümleler bana hep komik gelmiştir.. Bu yüzden “1980 yılında Adana’da doğdum” gibi bir cümleyle başlamayacağım.. Şu an bu yazıyı okuyorsanız, ilk ve orta öğrenimimi nerede tamamladığımla değil, yemek aşkına nasıl düştüğümle ilgilisinizdir diye düşünüyorum.. Gelelim o kısıma..

  Efendim “Chef in Love”, günümüzde benzer hayatları yaşayan bir çok dostumuz gibi, bir öğrenim sürecinden geçip, toplumsal öğretiler doğrultusunda “adam gibi bir meslek” sahibi olmuş bir endüstri mühendisidir aslen.. 5 yıl süren, klasik bir mühendis kariyeri başlangıcı yaparak kalite yönetim sistemleri danışmanlığı ve satınalma uzmanlığı yapmış ancak sonunda içindeki dürtüleri daha fazla gözardı edemeyip kendini bir anda mutfakta bulmuş bir yemek sevdalısıdır.. Bu, artık günümüzde bilindik bir senaryo aslında ancak ufak bir farkla.. Bir çok insan sevmediği mesleklerinden ayrılıp bir aşçılık okulu veya kursuna gidiyor ve ufak çaplı bile olsa mutfak dünyasına adım atmaya çalışıyor.. Ben, endüstri mühendisliğinin esnek ve efektiflik üzerine kurulu yapısını çok seviyor ve bunu mutfak sanatlarına adapte etmeye çalışıyorum.. Ve bunu, herhangi bir aşçılık eğitimi almadan başarmaya çalışıyorum..

  Peki sonra ne oldu? Bir çok mühendisin hayali olan bir işletmeden istifa edip, küçük bir cafe restoran açtım.. Özellikle İtalyan mutfağı temelli olan deneysel çalışmalarımın da merkezi olan bu ilk ticari girişimimde, denek olarak gerçek insanlar kullandım ve çok olumlu sonuçlar elde ettim.. Yaklaşık 6 yıl süren özöğrenim süreci sonrasında, 2014 yılında Adana’nın en büyük otelcilik işletmesi olan Sheraton Adana’da Demi Chef de Partie (Kısım Şefi Yardımcısı) olarak çalışmaya başladım..  2015 yılında, A la Carte Restoran şefliğine getirilerek Chef de Partie yani kısım şefliği pozisyonuna sahip oldum ve özellikle deniz ürünleri ve uzakdoğu mutfağı konusunda kendimi geliştirmeye çalıştım.. 2017 başında ise, Aslanbaş gruba bağlı, Adana’nın en popüler restoranlarından “The North Shield” ve “Queue Lounge”a transfer olarak, Sushi ve Taze Makarna Şefi olarak mutfak serüvenime devam ediyorum..

  Arya ve Ares adında iki güzel çocuğum, her durumda yanımda olan çok değerli bir eşim ve hiç bitmeyen bir yemek aşkım var..

Chef in Love..

Reklamlar